חיפוש

נעליים לסוכרתיים – דגשים שחובה לשים לב אליהם

ככלל, חולי סוכרת סובלים מריכוז גבוה של גלוקוז בדם ומתופעות לוואי נוספות שעליהם להתמודד איתן בשגרת היום יום. במקרים של אי נקיטת זהירות ו/או התמודדות לא נכונה עם הסוכרת, הם עלולים להיות חשופים לנזקים מסוכנים ואף בלתי הפיכים.

אחת מתופעות הלוואי שעלולה להתפתח כתוצאה משימוש במללי דל ובתרופות שונות, היא סוכרת נוירופתית. תופעה זו מתייחסת למצב של פגיעה בכלי דם בגפיים ולעיתים גם בעצבים תחושתיים, אשר עשויה לגרום לחוסר תחושה ברגליים. באופן כללי, כפות הרגליים חשופות לפגיעות וסדקים יותר מאשר איברים אחרים וכמו כן, הן מקבלות פחות חמצן. מסיבה זו, כל פציעה או פגיעה בהן עשויות להיות חמורות ואף להתפתח לזיהום משמעותי.

 

התאמת נעליים לסוכרתיים

התאמת נעליים בצורה מדויקת לכפות רגליו של חולה סוכרת, נחשבת להישג גדול ומשמעותי בתחום הנעליים האורתופדיות. מכיוון שחולי סוכרת חשופים לפציעות ברגליים יותר מאשר אנשים אחרים, עומדת בפניהם החלטה חשובה בנוגע לנעליים אותן הם ינעלו. אחת מהדרישות החשובות לגבי הנעליים, היא התאמתן לחולה הסוכרת באופן אישי. בנוסף, על הנעליים להיות גמישות, רחבות ומכילות נוחות מרבית עבור כפות רגליו של חולה הסוכרת.

 

דגשים חשובים

בכל הנוגע לטיפול הולם חולי סוכרת, יש לתת את הדגש לכפות רגליהם, אשר עלולות להיות חשופות לפצעים, סדקים או פציעות מסוימות במצב שיש לחץ שמופעל עליהן.

כדי לוודא כי כפות רגליו של חולה סוכרת מקבלות התייחסות נכונה, אשר כוללת התאמה של נעליים בריאותיות, יש לשים לב לכמה דגשים חשובים:

  1. ראשית, נעליים לסוכרתיים נדרשות להיות עם מאפיינים ספציפיים שקיבלו אישור מאת האגודה הישראלית לסוכרת.
  2. נעליים לסוכרתיים שונות מנעליים רגילות בכמה פרמטרים. בין היתר, הן צריכות להיות מרופדות ומותאמות אישית לרגליו של חולה הסוכרת.
  3. השימוש בנעליים לסוכרתיים לא מהווה תחליף לטיפול מתמיד ברגל. למעשה, חולה הסוכרת נדרש להקפיד על טיפול יומיומי בכפות רגליו במקביל לשימוש בנעליים מותאמות לסוכרת, בכדי להימנע מהתפתחות של פצעים ו/או זיהומים.
  4. את הנעליים לסוכרתיים יש לשלב יחד עם שימוש בגרביים מיוחדות, שמותאמות לחולי סוכרת. תפקיד הגרב הוא להפחית עומס אפשרי על כף הרגל ולמנוע חיכוך.
  5. קיימים יצרנים שונים של נעליים לסוכרתיים, כאשר כולם מחויבים לייצר נעליים לפי התקנים של האגודה הישראלית לסוכרת ולקבל אישור ממנה על התוצאה הסופית של הנעליים.
  6. נעליים לסוכרתיים צריכות להעניק תמיכה מקסימלית לרגליו של חולה הסוכרת. הן צריכות להכיל מדרס אנטומי ושכבה מרופדת, הממוקמת בפנים בכדי ליצור רכות ולמנוע חיכוך מהרגליים שעלול לגרום לפצע.

 

חשיבותן של נעליים לחולי סוכרות

ככלל, חולי סוכרת יכולים להשתמש בנעליים רגילות, אך הדבר עשוי  לגרום לכפות רגליהם להיות חשופים לפגיעות ופציעות. מסיבה זו, השימוש בנעליים אורתופדיות, שמותאמות לחולי סוכרת, הינו בעל חשיבות גבוהה והכרחי בכדי למנוע חיכוך או לחץ על כפות הרגליים של הסוכרתי, שעלולים לגרום לפציעות ואף לזיהומים.

נעליים לסוכרתיים

אולי תאהבו גם את

כיצד נוכל לזהות אלכוהוליזם
כיצד נוכל לזהות אלכוהוליזם?

אלכוהוליזם, הידוע גם בשם הפרעת שימוש באלכוהול (AUD), הוא מצב כרוני ומתקדם המאופיין בצריכה מוגזמת ובלתי נשלטת של אלכוהול. זוהי הפרעה מורכבת המשפיעה על מיליוני

קראו עוד »