חיפוש

לקיחת משכנתא – כל מה שצריך לדעת על משכנתא בלון

בנקים הם גופים מסחריים חכמים אין מה לדבר, הם חושבים על כל דבר. אפשר לאהוב אותם אפשר לא לאהוב אותם, דבר אחד בטוח, כשמדובר בכסף, בפתרון פיננסי ובהלוואות הם חושבים על כל תרחיש ומגלים יצירתיות מחשבתית מרשימה.

אחד התרחישים הבעייתיים ביותר שרוכשי דירות עלולים לעמוד בפניו הוא כשהם מבקשים לקנות דירה על הנייר למשל, שבנייתה תסתיים רק שנתיים לאחר הרכישה ולפיכך, הם אינם יכולים עדין למכור את הדירה בה הם חיים. הדילמה שעומדת בפניהם היא מהיכן יגיע הכסף לרכישת הדירה החדשה.

 

קונים מוכרים

בדיוק בשביל הבעיה הזאת ייצרו הבנקים את משכנתא בלון, משכנתא שנותנת פתרון נזילות למי שמבקשים לרכוש נכס חדש עכשיו ולמכור נכס קיים שנתיים שלוש מאוחר יותר. מדובר במצב של לקיחת משכנתא שונה לחלוטין מהמשכנתא שאנחנו כולנו מכירים והיא ניתנת למשך זמן של שנתיים עד שלוש שנים בלבד ולא לטווחי זמן של עשרות שנים. גם למשכנתא זו מספר מסלולי ריבית בדומה למשכנתא הרגילה. משכנתא בלון איננה משולמת חודש בחודשו אלא באחת משתי הדרכים הבאות:

 

בלון חלקי

דרך זו מאפשרת ללווים לשלם במשך זמן המשכנתא אך ורק את הריבית על הקרן ובסיום התקופה, שכאמור לא תעלה על שלוש שנים במרבית המקרים, תשולם הקרן ותסולק ההלוואה במלואה.

 

תשלום במכה אחת

דרך זו מאפשרת את החזר המשכנתא בתשלום אחד בלבד שיועבר על ידי הלווים בסוף תקופת המשכנתא כלומר, לאחר מקסימום שלוש שנים, תשולם הריבית בתוספת הקרן.

 

תזרים מזומנים

ניתן להניח שהמושג תזרים מזומנים מוכר לכם אבל במקרה שתיקחו משכנתא בלון, מושג זה חייב להיות נר לרגליכם. רוב הסיכויים שלקחתם את המשכנתא כי אתם במצב שבו יש לכם דירה אותה אתם מעוניינים למכור בעתיד ודירה חדשה אותה אתם מעוניינים לרכוש מידית, קריטי שתעשו תכנון תזרים מזומנים כדי שלא תתקעו בשום שלב במצב בו אין לכם מימון למימוש שתי העסקאות.

 

מקרים נוספים בהם זה כדאי

מלבד המצב של חוסר סינכרון בין רכישה ומכירה של נכסים מתי עוד כדאי לקחת משכנתא בלון?

  • במידה ואתם רוצים לבצע רכישה של נכס על בסיס פירעון עתידי של קרן פנסיה או קרן השתלמות, משכנתא בלון היא פתרון מצוין.
  • במידה ואתם מבססים רכישת דירה חדשה על מענק פרישה מתקרב, משכנתא בלון מהווה פתרון מצוין עבורכם.
  • במידה וקיבלתם ירושה גדולה ואינכם רוצים להמתין עד קבלת אישור צו הירושה ובינתיים לבצע רכישה של נכס, הלוואת בלון תהיה טובה עבורכם.

 

דגשים שכדאי לשים לב אליהם במשכנתא בלון

  • גם במקרה של משכנתא בלון כמו במשכנתא רגילה תוכלו לקבל סכום שלא יעלה על 70 אחוזים מערך הנכס הנרכש.
  • הנכס הנרכש יהיה משועבד לבנק עד לסגירת המשכנתא גם במקרה זה.
  • ניתן לשלב משכנתא בלון עם המשך של משכנתא רגילה כלומר, לקיחת משכנתא בלון לשנתיים למשל בהן תשולם רק הריבית, ובתום התקופה במקום לשלם את הקרן, לפרוס אותה במשכנתא רגילה למספר רב של שנים.

 

סיכום

משכנתא בלון היא פתרון מצוין במקרים מסוימים ולכן אין צורך לחשוש מהפורמט ולהיעזר בו ברגע הנכון.

לקיחת משכנתא

אולי תאהבו גם את

מפתחות נייר ובית עץ
מה זה ביטוח משכנתא?

רבים המבקשים לקנות דירה וצריכים לקחת משכנתא, נתקלים בצורך לשלם עבור ביטוח משכנתא. ביטוח משכנתא הינו הערובה לבנק כי המשכנתא שלכם תשולם במלואה במידה ויקרה

קראו עוד »