חיפוש

מה הוא חדר נקי?

בתור מתבגרים, ההורים של רובנו היו מתלוננים שהחדר שלנו מטונף ומבולגן. אולם, אם היינו מראים להם מה הם הקריטריונים הנדרשים על מנת לעמוד בהגדרה המדעית ל-"חדר נקי", כנראה שהם היו עוזבים אותנו בשקט, כי זו פשוט יותר מדי טרחה.

אבל מה זה בעצם "חדר נקי"? ואיך שומרים על החדר הנקי כל כך נקי כל הזמן? ובאיזה ציוד משתמשים על מנת לשמור על החדר הנקי – נקי? את התשובות לכל השאלות הללו תוכלו למצוא בטקסט שלפניכם.

 

מה הוא חדר נקי

חדר נקי הוא סביבה מבוקרת, שנמצאת בדרך כלל במפעלי ייצור, שיש בה רמה נמוכה של מזהמים סביבתיים. בין המזהמים הללו ניתן למצוא אבק, חיידקים הנישאים באוויר, חלקיקי אירוסול ואדים כימיים. מטרתו של החדר הנקי היא להבטיח שהמוצרים לא יהיו מזוהמים במהלך תהליך הייצור.

השימוש בחדרים אלה נעשה במגוון ענפים של התעשייה כולל תעשיית התרופות, תעשיית השבבים (תעשיית המוליכים למחצה) וייצור מכשור רפואי. חדרים נקיים מסווגים בדרך כלל על סמך מספר וגודל החלקיקים המותרים (על פי התקנות והמחקר) למטר מעוקב. האוויר בתוך החדר הנקי מסונן והטמפרטורה, הלחות והלחץ נשלטים כדי למזער את חדירת המזהמים.

 

איזה ציוד מחזיקים בחדר נקי

על מנת לשמור על התנאים הרצויים לחדר נקי נעשה שימוש בציוד מעבדה מיוחד, כמו גם בחומרי ניקוי ייעודיים. בנוסף, יש צורך בניטור שוטף, כולל ספירת חלקיקים, מעקב אחרי הטמפרטורה, הלחות ורמת הלחץ בחדר, בשביל לאתר ולתקן כל חריגה מהתנאים הרצויים בחדר הנקי.

כשאנחנו מדברים על ציוד לחדר נקי, אנחנו מתכוונים לשקיות לסטריליזציה, ציוד ארגונומיה, מטליות ייעודיות ועוד. את כל הציוד הזה לא ניתן לרכוש בבית המרקחת הקרוב לביתכם, ויש להזמין אותו מחברה ייעודית המתמחה באספקת ציוד למעבדות וציוד רפואי.

 

איך שומרים על חדר נקי מטוהר ברמה מספיקה

חדרים נקיים נועדו לשמור על רמה נמוכה מאוד של מזהמים, אך לא תמיד ניתן לשמור אותם נקיים לחלוטין. חדירת מזהמים יכולה להתרחש במגוון תרחישים, למשל על ידי תנועת אנשים וציוד אל תוך החדר ומחוצה לו, באמצעות שימוש בכימיקלים וממיסים לניקוי ובאמצעות נזילות במערכת ה-HVAC של המבנה.

כדי לשמור על רמת הניקיון של החדר הנקי, נעשה שימוש בפרוטוקולים קפדניים. ברמה הבסיסית ביותר, בעת שימוש בחדר נקי חובה להשתמש בחלוקים, כפפות ומסכות פנים על ידי הצוות הנכנס. בנוסף, נעשה שימוש במערכות סינון אוויר, מסנני HEPA וקוטל חיידקים אולטרה סגול (UVGI) כדי לסייע בהוצאת חלקיקים מהאוויר.

 

סיכום

לסיכום, חדרים נקיים נועדו למזער את חדירה והצטברות של מזהמים בעת ייצור מוצרים רגישים כמו שבבים ותרופות. יחד עם זאת, לא תמיד ניתן לשמור על החדרים הנקיים נקיים לחלוטין. רמת הניקיון הנדרשת על מנת לעמוד בקריטריונים לחדר נקי תלויה במגוון גורמים, לרבות החומרים המשמשים בבנייתו והפרוטוקולים והנהלים המשמשים לתחזוקתו.

חדר נקי

אולי תאהבו גם את