חיפוש

כיצד מקבלים פטור ממס הכנסה?

מדינת ישראל מאפשרת לאנשים שונים ליהנות מזכאויות שונות. אותן זכאויות אמורות מראש לענות על מצבים מסוימים שיכולים ליצור אי שוויון. לכן, פטורים ממיסוי, כמו פטור ממס הכנסה, מחולקים בין היתר לאנשים שהמדינה מבינה שהמצב שלהם כל כך בעייתי, עד כדי כך שהיא מוכנה לא לגבות מהם את המס המשמעותי הזה.

פטור ממס הכנסה הוא דבר שלא פשוט לקבל, אך אם אתם עומדים בתנאים השונים, הדבר בהחלט אפשרי. במאמר הבא נסקור את תהליך קבלת הפטור מתחילתו ועד סופו, ונבין כיצד מקבלים פטור כזה.

 

חשיבות פטור ממס הכנסה

לפני שנבין כיצד מקבלים פטור ממס הכנסה, מוטב שנבין מדוע פטור זה הוא כל כך נחשב. פטור ממס הכנסה הוא אחד מהפטורים המשמעותיים ביותר שניתן לקבל ממיסוי. מס הכנסה הוא מס שללא ספק "נוגס" באופן משמעותי ביכולת שלנו להנות מההכנסה שלנו, בין אם מדובר על הכנסה בתור שכירים מעבודה, בתור עצמאים מעסק או דרך אפיק הכנסה כלשהו. פטור ממס הכנסה יהיה חלקי או מלא, לפי קריטריונים מסוימים.

חֲשִׁיבוּת

מחלות, תאונות ופציעות שונות

לא מומלץ לכל אזרח לנסות לקבל פטור ממס הכנסה. ישנם רק מעט אזרחים שזכאים לקבלת פטור ממס הכנסה. החוק קובע שאזרח עם אחוזי נכות גבוהים במיוחד, שנגרמו כתוצאה ממחלות שונות, כמו סרטן, בעיות בכלי הלב ובכלי הדם, אי ספיקת כליות וסוכרת למשל, או כתוצאה מתאונה או פציעה חמורה, עשוי להיות זכאי לפטור ממס הכנסה. אם הלקות שנגרמה לו כתוצאה מאלו עומדת על 90% נכות או יותר, האזרח יהיה זכאי לקבלת הפטור.

 

כיצד נקבעים אחוזי הנכות?

מי שקובעת את אחוזי הנכות היא הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי. אזרחים רבים שמעוניינים בהגשת הפטור, כבר מצאו את עצמם ככל הנראה מול הוועדה הרפואית, כך שנקבעו להם אחוזי נכות.

 

התייצבות מול וועדה רפואית

במידה ואזרח מעוניין בקבלת הפטור, אך לא נקבעו לו אחוזי נכות עקב ליקוי או מספר ליקויים שהוא סובל מהם, הוא יצטרך להגיש בקשה לוועדה הרפואית ואף להתייצב מול אותה וועדה, על מנת שזאתי תקבע לו אחוזי נכות.

המועצה הרפואית

החלטות הוועדה

הוועדה הרפואית יכולה לקבל מספר החלטות. היא יכולה לדחות את בקשת האזרח ולקבוע שהוא אינו סובל מאחוזי נכות. מנגד, היא יכולה לקבוע את אחוז הנכות הדרוש, או לקבוע אחוז נכות נמוך מהמצופה.

 

הגשת הבקשה

אם נקבעו לאזרח אחוזי הנכות הדרושים לקבלת הפטור, הוא יכול להגיש בקשה לרשות המיסים. הוא יצטרך לצרף אסמכתא מהוועדה ולמלא את הטופס שמופיע באתר הרשות, על מנת לקבל תשובה.

 

קבלת הפטור

בעת קבלת הפטור, ניתן לקבל אישור על קיימות הפטור מפקיד השומה של מס הכנסה. בנוסף, אם אחוזי הנכות נקבעו עוברכם בעבר אך רק עכשיו הגשתם את הבקשה וקבילתם פטור, תוכלו לקבל החזרי מס.

פטור ממס

אולי תאהבו גם את