חיפוש

כיצד הערכה עצמית נמוכה באה לידי ביטוי אצל מבוגרים?

מבוגרים עם הערכה עצמית נמוכה זקוקים לאישור מתמיד מזולתם, כמו הצלחות בעבודה או מחמאות מקרובי משפחה או חברים. גם אז, הגברת ההערכה העצמית שלהם היא בדרך כלל קצרת מועד. אמנם זה נורמלי לחוות תקופות של הערכה עצמית נמוכה מדי פעם, אך הערכה עצמית נמוכה באופן מתמשך יכולה לפגוע באיכות חייו של האדם ולתחושה של תסכול וחוסר מימוש של הפוטנציאל האישי.

זה יכול להוביל לבעיות גדולות יותר, כמו דיכאון, שימוש בסמים או אלכוהול, ותחושה כללית של חוסר תקווה. הערכה עצמית ירודה עלולה להוביל גם להפרעות נפשיות אצל ילדים ומבוגרים. גרוע מכך, זה יכול להוביל לחשיבה אובדנית.

 

6 טיפים מעשיים לשיפור ההערכה העצמית

כעת משהבנו את חשיבותה של הערכה עצמית גבוהה בהקשר של מימוש עצמי ופריצת גבולות אישיים, הבה ונבחן מספר דרכים בהן נוכל לתגבר את ההערכה העצמית שלנו כבר היום. תודה לאתר Stronger על חלק מהמידע:

 

ערכו "רשימת מכולת" של החוזקות והחולשות שלכם

רשמו לעצמכם 10 דברים חיוביים שאתם מוצאים בעצמכם ו – 10 דברים שאתם מזהים כשליליים. זה יעזור לכם להתחיל לפתח תפיסה כנה ומציאותית של עצמכם.

 

קבעו ציפיות ריאליות

חשוב להגדיר לעצמכם יעדים קטנים ונגישים, שהם ברי השגה ונמצאים בשליטתכם. זאת בניגוד להגדרת רף גבוה במיוחד או ציפייה שמישהו אחר ישנה את התנהגותו, אשר מבטיחים בסבירות גבוהה שתחושו כי נכשלתם, שלא באשמתכם.

 

הפסיקו להיות פרפקציוניסטים

הכירו גם בהישגים שלכם וגם בטעויות. אף אחד לא מושלם, והניסיון להיות "מושלמים" רק יזמן לכם אכזבה. הכרה בהישגים שלכם וזיהוי הטעויות שלכם היא הדרך לשמור על השקפה חיובית לגבי עצמכם, תוך כדי למידה וצמיחה מהטעויות שלכם.

 

חקרו את עצמכם

אי אפשר להפריז בחשיבות של הכרת העצמי והשלמה עם מי שאנחנו. זה יכול לדרוש מכם קצת ניסוי וטעייה, ונכונות ללמוד הרבה דברים חדשים על עצמכם, אבל זה מסע שצריך לצאת אליו ולהמשיך בו באדיקות, כדי לפתח הערכה עצמית בריאה ומציאותית.

 

היו נכונים לקבל את השינויים שחלו ועוד יחולו בכם

כולנו משתנים ללא הרף ככל שאנו מתבגרים וגדלים, הן פיזית והן נפשית, ועלינו ללמוד לקבל את השינויים החלים בנו אם אנו רוצים להגדיר ולהשיג יעדים משמעותיים בחיינו.

 

הפסיקו להשוות את עצמכם לאחרים

השוואת עצמנו לאחרים היא מלכודת שקל מאוד ליפול אליה, במיוחד כיום עם הרשתות החברתיות והיכולת להקרין כלפי חוץ חזות מלוטשת ונטולת פגמים. עם זאת, האדם היחיד שעלינו להשוות את עצמנו אליו הוא אנחנו בעצמנו. בחרו טיפי אחד והתחילו ליישם אותו בהדרגה. לאט לאט תוכלו לשים לב לשינוי בהערכה העצמית שלכם.

כיצד הערכה עצמית נמוכה באה לידי ביטוי אצל מבוגרים?

אולי תאהבו גם את

כיצד נוכל לזהות אלכוהוליזם
כיצד נוכל לזהות אלכוהוליזם?

אלכוהוליזם, הידוע גם בשם הפרעת שימוש באלכוהול (AUD), הוא מצב כרוני ומתקדם המאופיין בצריכה מוגזמת ובלתי נשלטת של אלכוהול. זוהי הפרעה מורכבת המשפיעה על מיליוני

קראו עוד »